Kūrybingumo ir vaizduotės išlaisvinimas: atviro tipo žaislų privalumai
Šiandieniniame pasaulyje, kuriame gausu elektroninių prietaisų ir prašmatnių žaislų, lengva nepastebėti paprastų atviro tipo žaislų. Dažnai tokie žaislai yra pagaminti iš natūralių medžiagų (medžio, vilnos, šilko). Atviro tipo žaislai skatina vaikų kūrybiškumą, vaizduotę.
Kas yra atviro tipo (Open-Ended) žaislai?
Atviro tipo (Open-Ended) yra žaislai, kurie neturi aiškios paskirties ir gali būti naudojami įvairiais būdais. Šie žaislai reikalauja visiško vaiko įsitraukimo, kad jis galėtų žaisti. Vaikas turi pats išsiaiškinti, kokį vaidmenį žaislas vaidins jo žaidimo scenarijuje – ir nėra netinkamo būdo su juo žaisti.
Su atviro tipo žaislais vaikai gali žaisti savarankiškai be papildomų instrukcijų ar taisyklių.
Tas pats žaislas gali būti naudojamas keliais būdais, augant vaikui keičiasi ir žaislo panaudojimas, paskirtis. Šie žaislai yra neutralūs lyčių požiūriu, nesenstantys.
Be to, atviro tipo žaislas skatina kritinį mąstymą ir tokius klausimus kaip:
Įdomu, kaip tai atrodys, jei aš jį įdėsiu čia?
Ar tai dera tarpusavyje, ar ne?
Ar jis riedės, ar liks vietoje?
Atviro tipo žaislų pranašumai susiję su įsitraukimo lygiu, kurio reikia norint juos naudoti žaidžiant. Žaisdami su šiais paprastais žaislais vaikai lavina daug skirtingų įgūdžių.
Įgūdžiai, kuriuos lavina žaidimas su ativiro tipo žaislais:
Kūrybiškumo ugdymas
Atviro tipo žaislai lyg tuščios drobės, laukiančios, kol vaiko kūrybiškumas juos atgaivins. Be iš anksto nustatyto tikslo, šie žaislai skatina vaikus tyrinėti begalines galimybes. Medinių kaladėlių rinkinys gali virsti dangoraižiu, tiltu ar lenktynių trasa – visa tai per vieną žaidimą. Šis laisvos formos žaidimas padeda vaikams eksperimentuoti ir ugdyti novatoriškus mąstymo įgūdžius, kurie jiems pravers visą gyvenimą.
Pavyzdžiui žaidžiant su kūrybiniu rėmeliu vaikas sukuria savo paveikslą iš birių produktų, spalvoto smėlio ar ryžių. Paveikslas negali nepavykti. Spalvų pasirinkimą įtakoja vaiko nuotaika ir emocinė būsena. Sukurtą paveikslą vaikas gali kurį laiką pasistatyti savo kambaryje arba išpilti iš karto po žaidimo. Nes svarbiausia čia yra procesas, o ne galutinis rezultatas. Šis žaidimas skatina kūrybiškumą, atpalaiduoja.
Šviečiantis molbertas – tai netradicinė priemonė, skirta kūrybiškumo ugdymui ar terapijai. Vaikas gali pasirinkti piešimo priemones (akvarelė, guašas ar nuplaunami markeriai) ir piešti. Besikeičiančios spalvos paryškina piešinį ir spalvas. Šis žaislas taip pat leidžia vaikui atsipalaiduoti, nesijaudinti dėl nepavykusio piešinio. Dažnai šviečiantis molbertas padeda vaikui atsipalaiduoti ir išreikšti savo jausmus.
Vaizduotės ugdymas
Atvirų žaislų pasaulyje kartoninė dėžutė gali tapti erdvėlaiviu, pilimi ar jaukia slėptuve. Šie žaislai priklauso nuo vaiko vaizduotės, kad būtų paskirstomi vaidmenys, kuriamos istorijos ir ištisi pasauliai. Įsitraukdami į vaizduotės žaidimą, vaikai lavina savo pasakojimo įgūdžius, emocinį intelektą ir gebėjimą matyti toliau, kas akivaizdu. Šis vaizduotės meistriškumas ne tik praturtina jų žaidimo laiką, bet ir padidina jų gebėjimą spręsti problemas bei kūrybiškai prisitaikyti prie įvairių situacijų.
Iš medinių kaladėlių vaikas gali sukurti savo pasaulius.
Apie žaidimą ant šviesos stalą jau esu rašiusi (skaityti daugiau). Jis turi tiek daug panaudojimo būdų.
Su šviesos stalu dvyniai žaidžia nuo 3 metų. Labai pasitarnauja, kai vaikai nebegeba susidoroti su emocijomis ir naujais įspūdžiais.
Iki šiol kai noriu vaikams padėti nusiraminti, susidėlioti mintis ir jausmus ištraukiu šviesos stalą. Smėlis vaikus ramina, susitelkia į žaidimą, o ne vien į emocijas, žaidimo eigoje išsikalba.
Skatinimas tyrinėti
Atviro tipo žaislai neturi konkrečių nurodymų, todėl vaikai gali tyrinėti ir eksperimentuoti. Ši laisvė skatina smalsumo jausmą ir norą atrasti. Nesvarbu ar vaikas žais su Lego ar magnetiniais blokais, medinėmis kaladėlėmis, procesas pagerina vaiko smulkiąją motoriką, erdvinį suvokimą.
Socialinių įgūdžių ugdymas
Kai vaikai žaidžia su atviro tipo žaislais, jie natūraliai įtraukia aplinkinius į bendrus žaidimus. Jei vaikas kuria kaimą iš medinių kaladėlių ir gyvūnų ar gyvenimiškas scenas su figūrėlėmis, šie žaidimai skatina bendravimą, derybas ir bendradarbiavimą. Tokia patirtis padeda vaikams išsiugdyti esminius socialinius įgūdžius, tokius kaip empatija ir komandinis darbas.
Ilgalaikio įsitraukimo skatinimas
Atviro tipo žaislų žavesys slypi tame, kad jie laikui bėgant išlieka patrauklūs. Skirtingo amžiaus vaikai su tuo pačiu žaislu žais kitus žaidimus ir suteiks kitkią prasmę ir vaidmenį. Pavyzdžiui, gyvūnų rinkinys ikimokyklinio amžiaus vaikui bus pažintinė ir paprastų žaidimų priemonė. O vyresnio amžiaus vaikui tie patys gyvūnai tampa vaizduotės žaidimų, naujų pasaulių kurybos priemone.
Kaip atpažinti, ar vaikas žaidžia su atviro tipo žaislais?
Ar „Lego” yra atviro tipo žaislas?
Taip. „Lego”, „Duplos” ir „Megablocks” yra laikomi atvirais žaislais. Nors prie daugelio „Lego” rinkinių pridedamos konkrečių projektų instrukcijos, užbaigus šiuos projektus „Lego” galima išardyti ir panaudoti išradingam konstravimui.
Ar transporto priemonės yra atviri žaislai?
Žaisliniai automobiliai ir transporto priemonės, kuriose važiuojama, nors ir turi nustatytą tiesioginę paskirtį (stumti arba važiuoti toliau), laikomi atviro tipo žaislais. Taip yra todėl, kad su jais galima žaisti įvairiais būdais, priskirti skirtingus vaidmenis.
Ar lėlės yra atviro tipo žaislas?
Taip. Lėlės laikomos atviro tipo žaislais. Kai vaikai žaidžia su lėlėmis, lėlės neturi priskirtos paskirties. Jos gali būti tokios, kokias vaikas įsivaizduoja esant.
Ar „Playdough” yra atviro tipo žaislas?
Taip. „Playdough” laikomas atviro tipo žaislu. „Playdough”, kaip ir visi kiti atviro tipo žaislai, gali būti naudojami įvairiais kūrybiškais būdais.
Vietoj pirkimo, galite išbandyti nuomoti žaislus. Didžioji į dėžutes dedamų žaislų yra atviro tipo. O kas mėnesį keičiami žaislai suteiks vaikui žaislų įvairovę.
Mes naudojame slapukus, kurie užtikrina, kad Jums bus patogu naudotis tinklalapiu. Jei toliau naršysite mūsų tinklalapyje, tai tolygu Jūsų sutikimui su slapukų naudojimu.GeraiPrivatumo politika