preloader

Tinklaraštis

Kaip kalbėti su vaikais apie klimato kaitą?

Tema apie klimato kaitą nėra smagi, tačiau tyrimai parodė, kad dauguma vaikų ne tik žino apie klimato kaitą, bet ir nerimauja dėl jos.  Tėvai ir mokytojai gali apsaugoti vaiką nuo nerimo, suteikdami patikimą informaciją.

Kalbėjimas su vaikais apie klimato kaitą skatina juos galvoti apie tai, kaip priimti ekologiškesnius sprendimus, kurie gali sulėtinti klimato kaitos greitį.

Skaityti toliau

Žaislų rotacija

Apie žaislų rotaciją pastaruoju metu labai daug kalbama. Ir matome akivaizdžią jo naudą, bet kodėl taip sunku tai padaryti. O kartais atrodo, jog sukrauni, surūšiuoji, atiduodi dalį žaislų, bet staiga bam – Kalėdos, bam – vaiko gimtadienis. Ir vėl viskas iš pradžių.

Bet viskas su šiuo jausmu yra gerai, o aš pateiksiu keletą patarimų, kuriais dalinuosi ir savo moterų bendruomenėje.

Pirmiausia turime užsinorėti, jog namuose būtų mažiau žaislų, o vaiko kambarys tvarkingesnis. Tada pasirenkame strategiją. Vieną iš strategijų siūlė ir Julijus Cezaris: Skaldyk ir valdyk. Tai puikiai tinka ir žaislų tvarkymui.

Visus namie esančius žaislus suskirstome į grupes. Turime puikią progą peržiūrėti žaislus, išmesti sulūžusius, atiduoti „išaugtus“ žaislus.  Mūsų tikslas yra, jog vienu metu vaikas galėtų pasiekti 7-10 žaislų. Žaislai turėtų būti sudėti į atviras lentynas.

Žaislų rotazija, Žaislų nuoma, Tvarkingas vaiko kambarys
Skaityti toliau

Kokia Elfo istorija?

Elfo atsiradimo istorija:
🎄2005 m. buvo išleista paveikslėlių knyga, kurią parašė Carol Aebersold savo dvynukėms dukrytėms. Knygoje aprašomi elfai, lankantys vaikus nuo Padėkos dienos iki Kūčių vakaro, o po to jie grįžta į Šiaurės ašigalį iki kito atostogų sezono. Elfas lentynoje pateikiamas kartu su paveikslėlių knyga.
🎄Knygoje pasakojama, kaip magija gali išnykti, jei elfas paliečiamas, todėl knygos taisyklė teigia: „Yra tik viena taisyklė, kurios privalai laikytis: Neliesk manęs. Mano magija gali išnykti, ir Kalėdų Senelis neišgirs visko, ką mačiau ar žinau.“

Edukaciniai žaislai, žaislų nuoma, žaislų prenumerata, Elfas, nykštukas,
Skaityti toliau

Kodėl vaiko kambaryje reikalingas veidrodis?

Pagal Montessori rekomendacijas įrengtame vaiko kambaryje dažnai ant sienos yra veidrodis. Nors konkretūs veidrodžio tikslai keičiasi kūdikiui augant, jo naudingumas išlieka pastovus. Visą vaikystę vaikas palaikys regimąją veiklą, judėjimą, pažinimo vystymąsi ir savarankiškumą.

Veidrodžio vaidmuo naujagimiams ankstyvoje kūdikystėje (0-6 mėn)

Vaikų psichologai mano, kad vaikai veidrodyje savęs neatpažįsta iki 18 -22 mėnesių, tačiau veidrodžio turėjimas yra įdomi stimuliacija, taip pat pažinimo pratimas. Kai kūdikis judina savo kūną žiūrėdamas į veidrodį, jis mato, kaip kitas kūdikis atlieka vienodus judesius. Vaikui gulint arti veidrodžio atsiveria atvira viso kambario perspektyva. Kai jų regėjimas pagerės, jie naudos veidrodį, norėdami ištirti kampus ir objektus kambaryje, taip pat savo tėvų ir globėjų veidus, kai jie įeina į kambarį. Gulėdamas ant pilvuko priešais veidrodį, kūdikis kelia galvytę, kad galėtų žiūrėti į savo veidą ir kambarį už jo. Šis darbas sustiprina jų kūdikio raumenis, kurie padės sėdint ir judant.

Veidrodis vaiko kambaryje, Montessori metodika, Edukaciniai žaislai
Skaityti toliau

Sinapsių genėjimas

Sinapsių genėjimas – tai procesai vykstantys mūsų smegenyse. Dar negimusio kūdikio smegenyse sinapsės pradeda formuotis ir sparčiausiai formuojasi iki 3 metų. Iki 3- ojo gimtadienio vaikas turi apie 15 000 sinapsių vienam neuronui. Tokį gausų ir spartų sinapsių formavimąsi lemia, jog gimęs vaikas papuola į visiškai naują aplinką. Jis mokosi kvėpuoti,valgyti, jaučia daug dirgiklių, garsų, kvapų. Didelė dalis įgytų įgūdžių išlieka visa gyvenimą, pvz.: galvos, pusiausvyros išlaikymas, ėjimas, bėgimas ir kiti įgūdžiai. Todėl kūdikio smegenys sparčiausiai auga kūdikystėje ir vaikystėje, nes tuo metu jie sparčiausiai mokosi. 

sinapsių genėjimas, ankstyvasis vaiko ugdymas
Skaityti toliau
© 2022 Vaiko Dėžutė