Sinapsių genėjimas

Sinapsių genėjimas – tai procesai vykstantys mūsų smegenyse. Dar negimusio kūdikio smegenyse sinapsės pradeda formuotis ir sparčiausiai formuojasi iki 3 metų. Iki 3- ojo gimtadienio vaikas turi apie 15 000 sinapsių vienam neuronui. Tokį gausų ir spartų sinapsių formavimąsi lemia, jog gimęs vaikas papuola į visiškai naują aplinką. Jis mokosi kvėpuoti,valgyti, jaučia daug dirgiklių, garsų, kvapų. Didelė dalis įgytų įgūdžių išlieka visa gyvenimą, pvz.: galvos, pusiausvyros išlaikymas, ėjimas, bėgimas ir kiti įgūdžiai. Todėl kūdikio smegenys sparčiausiai auga kūdikystėje ir vaikystėje, nes tuo metu jie sparčiausiai mokosi. 

sinapsių genėjimas, ankstyvasis vaiko ugdymas

Sinapsių kiekis tiesiogiai priklauso nuo įspūdžių, kuriuos vaikas gauna, įgūdžių, kuriuos skatiname. Pakartotinis sinapsių sujaudinimas stiprina jų ryšius ir daro juos nuolatinius. Todėl šiame raidos etape svarbu vaikui padėti sustiprinti tas neuronų jungtis, kurios bus atsakingos už vaiko sugebėjimą mokytis, sunkoncentruoti dėmesį ar susirasti draugų.

Toks intensyvus smegenų vystymasis vyksta tik pirmaisiais gyvenimo metais, todėl tėvų pagalba tuo metu jų kūdikiui be galo reikšminga. Priklausomai nuo aplinkos bei įspūdžių, neuronų jungčių smegenyse gali padaugėti arba sumažėti net 25 procentais. Pvz.: Kūdikiai gali išmokti bet kokią kalbą prieš prasidedant sinapsių genėjimui. Taip yra todėl, kad jų smegenys, pilnos sinapsių, yra pasirengusios prisitaikyti prie bet kokios aplinkos. Kitaip sakant šiuo etapu vaiko smegenys yra pasiruošusios mokytis.

smegenu anatomija, sinapsių genėjimas

Šiandien dauguma idėjų apie žmogaus smegenų vystymąsi remiasi smegenų plastiškumo idėja. Čia į pagalbą tėvams ateina ankstyvasis ugdymas, Montessori ir kitos metodikos. Žaislų įvairovė ir tinkamas jų parinkimas turi didelę įtaką neuronų jungčių susidarymui ir išlaikymui. Svarbu vaikui pateikti jo amžių atitinkančius žaislus, kad vaikas galėtų lavinti atitinkamus įgūdžius. Specialistai pabrėžia žaislų rotacijos svarbą. 

Vėliau vyksta procesas, kuris vadovaujasi principu: „naudok arba prarask”

Nuo 3 iki 16 metų vyksta sinapsių genėjimas.  Tai yra natūralus procesas, kurio metu yra pašalinamos perteklinės ir nenaudojamos neuronų sinapsės.  Priklausomai nuo smegenų srities, su vystymusi siejamo neuronų tinklo optimizavimo metu gali būti pašalinama iki 70% susiformavusių sinapsių.

Tinkamas sinapsių genėjimas yra reikalingas likusių sinapsių sustiprinimui ir yra kritiškai svarbus normaliam smegenų vystymuisi.

Žmogaus smegenų vaizdinimo ir post-mortem tyrimuose nustatyta, kad šizofreniniai sutrikimai gali būti siejami su per dideliu sinapsių genėjimu, lemiančiu sumažėjusį smegenų. Kita vertus, padidėjęs smegenų tūris autistiniuose individuose sudaro prielaidas per mažo sinapsių genėjimo hipotezėms.

Suaugusiųjų smegenyse neuronų paprastai nebedaugėja. O senstant jų pradeda mažėti. Todėl nuolatinis mokymasis naujų įgūdžių padės sulėtinti sinapsių genėjimą.

dviejų sinapsiu shema

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

*

*

*