Kaip atsispirti žaislų pirkimui?
Vasaros atostogos jau ant nosies, ir teks galvoti apie būdus, kaip užimti savo vaikus. Televizijos reklamos skatina pirkti naujus žaislus. Bet ar vaikai turi ne per daug žaislų? Vaikų elgesio ekspertų teigimu, per daug žaislų atitraukia vaikų dėmesį ir mažina jų susikaupimą. Daugelis tyrimų rodo, kad žaidimas su per daug žaislų gali turėti įtakos vaikų koncentracijos lygiui ir netgi trukdyti kūrybiškumui, gyvenimo įgūdžiams, socialinei sąveikai, vaizduotei net psichinei sveikatai.
Kyla klausimas, kodėl tėvai linkę pirkti tiek daug žaislų savo vaikams? Vaikai negali nusipirkti žaislų sau. Taigi, akivaizdu, kad tėvai yra tie, kurie skatina šį įprotį. Manoma, jog yra keletas priežasčių, kodėl tėvai vaikams perka kalnus žaislų:
* Tėvai, norėdami suteikti vaikui kas geriausia, jį pradžiuginti, perka kiekvieną naują reklamoje pamatytą žaislą.
* Kaikurie tėvai yra tiesiog per daug užsiėmę ir naudoja žaislus, norėdami nuraminti vaikus ir užpildyti laiką, kurio negali skirti vaikui.
* Kaikuriems gali patikti prabangos ir statuso pojūtis, įsigyjant daugiau žaislų ir brangių žaislų.
Kodėl vaikams neturėtų būti duodama per daug žaislų?
Mes, kaip tėvai, turėtume žinoti, kad per daug žaislų labiau kenkia vaikui, nei teikia naudos. Per daug žaislų gali turėti įtakos vaiko vystymuisi, o mažesnis žaislų kiekis gali būti jam naudingas. Štai keletas priežasčių, kodėl neturėtumėte duoti per daug žaislų savo vaikui:
- Jei pasiduosime savo vaiko reikalavimams ir duosime jam žaislų, kai tik jis paprašys, ilgainiui vaikas nevertins gautų dalykų. Vaikai, turintys mažiau žaislų, geriau rūpinasi daiktais, suvokia tų žaislų vertę ir saugo juos.
- Kai vaikas turi per daug žaislų, tai gali sumažinti vaiko dėmesingumą ir susikaupimą. Vaikai, turintys mažiau žaislų, labiau domisi skaitymu, rašymu, menu ir kita konstruktyvia veikla. Ši veikla padeda jiems vertinti gražius dalykus, žmogiškas emocijas, bendravimą, pokalbius, ryšio jausmą ir įvairius kitus naudingus gyvenimo įgūdžius.
- Per daug žaislų gali pažaboti vaikų kūrybiškumą ir vaizduotės įgūdžius, nes jie neeksperimentuos su buitiniais daiktais kurdami savo žaislus. Turėdami mažiau žaislų, vaikai tampa išradingesni darydami viską, kas yra po ranka.
- Vaikai, turintys mažiau žaislų, augdami turi geresnius socialinius gebėjimus, nes turi daugiau laiko kalbėtis ir bendrauti su draugais ir šeima.
- Vaikai, turintys mažiau žaislų, turi tvarkingus ir švarius kambarius ir išlaiko šį įprotį vėliau.
- Vaikai, turintys mažiau žaislų, daugiau laiko praleidžia lauke ir užsiima fizine veikla, kuri yra gyvybiškai svarbi jų sveikam protiniam ir fiziniam vystymuisi.
Būdami išmintingi tėvai, galime padaryti keletą dalykų, kad atsispirtumėte pagundai pirkti žaislus savo vaikams.
- Erdvės valdymas. Sukurkime mažą žaislų laikymo erdvę, kad ji atrodytų pilna. Kartais atsispirsime pagundai pirkti naują žaislą dėl vietos trūkumo. Išmokykime savo vaikus perleisti žaislus kitiems vaikams, kai daiktų laikymo vieta jau perpildyta. Taip suformuosime įprotį dalintis.
- Reklamos. Kiek tai įmanoma saugokime savo vaikus nuo reklamų. Labai dažnai vaikas užsinori per televizorių reklamuojamų žaislų. Pravartu vaikui neleisti žiūrėti per daug televizijos arba šiuolaikinės technologijos leidžia žiūrėti programas praleidžiant reklamas.
- Žaislo savybės. Rinkdamiesi žaislą paanalizuokime, kaip jis gali padėti mūsų vaikui vystytis. Nepirkime vardan pirkimo. Rinkimės žaislus, pavyzdžiui, dėliones ar kaladėles, nes jie gali padėti vystytis vaiko smegenims. Konstruktoriai taip pat geras pasirinkimas, nes skatina vaikų kūrybiškumą.
- Atsispirkime spaudimui. Matydami, kad kiti tėvai perka brangius žaislus savo vaikams, mums gali kilti pagunda nupirkti tokius pat savo vaikui, kad jis būtų laimingas, tačiau suprantama, jog žaislai vaiką pradžiugina tik trumpam. Tapkime sąmoningi tėvai, kurie propaguoja ideologiją „mažiau yra daugiau“. Taip padėsime suprasti vaikui, jog ne daiktai padaro mus laimingais.
- Sumažinkime, perdirbkime, naudokime pakartotinai. Padovanokime savo vaikui tvirtų, ilgaamžių žaislų, kurie taps nepamirštami, kuriuos galėsime perleisi kitiems vaikams. Geras pasirinkimas yra mediniai žaislai. Be to, išmokykime vaikus taisyti ir pakartotinai naudoti žaislus.
- Šeimos laikas. Kai vaikui nuobodu žaisti su vienu žaislu, neduokime jam kito. Pasistenkite nukreipti jo dėmesį į šeimos veiklą, sportą, piknikus, teatrą, muziką, meną ir viską, kas padeda jo vystymuisi. Vaikui pravartu leisti ir panuobodžiauti. Vaikų fantazija yra beribė.
- Namie esantys daiktai. Padėkime savo vaikui susikurti žaidimą iš namuose esančių daiktų, pvz. puodai gali tapti puikiais muzikos instrumentais, karpiniai, šešėlių teatru. Tai pagerins vaiko vaizduotės įgūdžius ir išlaisvins jo kūrybinę pusę.
Išbandykime šiuos būdus, kurie padės bendram vaiko vystymuisi. Užuot pirkę naujus žaislus savo vaikui, leiskime jam užsiimti nauja ir kūrybinga veikla. Leiskime vaikams dalyvauti veikloje, kuri skatina bendrumą, šeimos laiką, socialinį bendravimą, komandinę dvasią ir ryšį. Ši veikla pagerins vaiko psichinę sveikatą, ugdys vaizduotę ir kūrybiškumą bei lavins teigiamus jo gyvenimo įgūdžius. Tapkime ir mes pavyzdžiu savo vaikams.